Neurologopeda – terapia dysleksji, terapia ręki

Terapia dysleksji

U znacznej ilości dzieci w wieku edukacji wczesnoszkolnej diagnozuje się dysleksję. Ten szczególny kłopot powiązany niezwykle często z mikrouszkodzeniami systemu nerwowego, wyraża się na przykład tym, że dziecko popełnia sporo błędów w czasie zapisywania ze słuchu. Dziecku trudno jest pojąć reguły poprawnej pisowni, często zapisuje właściwie tak jak słyszy, po drugie może posiadać również problemy z nauką innych języków.

Terapia dysleksji

Dzieci, które mają właściwą opinię z poradni psychologiczno-pedagogicznej, wśród których zdiagnozowano dysleksję, powinny zostać objęte pomocą w szkole. Organizuje się dla nich zajęcia, które określane są rewalidacją. Bardzo nierzadko zajmują się tym logopedzi szkolni, a także psychologowie szkolni czy też nauczyciele współorganizujący. Regularna praca z dzieckiem, więc właśnie terapia dysleksji, może przynieść faktycznie sporo dobrego oraz wesprzeć w utrwalaniu zgodnych wzorców zapisywania. Trzeba jednak pamiętać o tym, że godzina czy też dwie w tygodniu, przeznaczone na tego rodzaju pracę z pacjentem, to zwykle zbyt mało. Co zatem można zdziałać więcej?


Praca z dzieckiem w domu

Poza leczeniem dysleksji w szkole, w trakcie dodatkowych zajęć nazywanych rewalidacją, z dzieckiem trzeba także pracować w domu. By dziecko w ogóle posiadało do tego ochotę, istotne jest nabycie stosownych towarów, jakie będą dla niego ciekawe. Wolno wynaleźć intrygujące materiały edukacyjne na przykład w księgarniach pedagogicznych, rodzic powinien też poprosić nauczyciela o dostarczenie poniektórych zestawów do ćwiczeń w domu. Dziecko musi regularnie spędzać czas na ćwiczeniach indywidualnych, nie powinno być wprawdzie jej również zbyt sporo, bo prędko może dojść do uprzedzenia. W każdym razie terapia dysleksji to długoterminowy przebieg, nie należy krytykować dziecka za niekoniecznie szybko poprawiające się stopnie z języka polskiego. Nauczyciele muszą dopasować wymagania względem uczniów z orzeczeniem, dlatego że trzeba jasno podkreślić, że dysleksja u dziecka to nie jest jego fanaberia ani złośliwa ochota. Poza tym dysleksja nie oznacza, że dziecko nie będzie w stanie skończyć właściwej szkoły, bądź uzyskać porządnego fachu.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: terapia dysleksji.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *